UNIVERZÁLNÍ KAMÍNKA

Princip vertikálního hoření v izolovaném komínu je dobře známý od pradávna a dodnes hojně využívaný ke stavbě vysoce účinných kuchyňských kamen, například v Indii. Tzv. raketová kamínka jsou jednoduchá a dobře slouží i třeba zálesákům. Zejména v USA je ke koupi množství různých modelů, včetně skládacích. Velkou výhodou tohoto typu kamen je téměř dokonalé spalování, takže spotřebují mnohem méně paliva, vyprodukují minimum kouře a skoro žádný popel. Lze v nich topit i jen drobnými zbytky dřeva (např. dřevěné bedničky od zeleniny), větvičkami a šiškami. Proto se mohou výborně uplatnit v podmínkách uprchlických táborů, kde je paliva nedostatek. Ve výsledku tak mohou pomoci částečně ochránit i okolní porosty.

Tato kamínka lze jednoduše vyrobit z odpadového materiálu-z plechovek od konzerv všech velikostí. Výroba je jednoduchá, takže jí zvládne každý. Navíc vyžaduje jen základní nářadí, které si mohou lidé mezi sebou půjčovat: kleště, kladivo, šroubovák, nůžky na plech, sekáč a děrovač. Základem je vnitřní komínek ze dvou kolmo k sobě sesazených plechovek, umístěný ve větší vnější plechovce. Vnitřek je izolován dřevěným popelem.

V mém pojetí mohou tato kamna fungovat jako stavebnice, přidáním dalších nástavců je lze proměnit na pícku, pec na pizzu, ohřívadlo. Mohou tak snadno posloužit k více účelům.