Menu
encs

NO-MAD-DESIGN si klade za cíl zlepšit život těm, kteří se ocitli v nouzi. Primárně je určen lidem, kteří jsou nuceni přežívat s minimálními prostředky v otřesných podmínkách uprchlických táborů. Vize lowcostového designu vychází z mých zkušeností z dlouholeté sochařské práce s odpadovými materiály, které nyní využívám i k vymýšlení různých předmětů pro praktický život. Těm, kteří se stali nomády z donucení může pomoci řešit některé každodenní problémy a zároveň přinést smysluplnou náplň a rozptýlení v monotónních a stresujících dnech, týdnech a měsících strávených čekáním na azyl. Jsou to tedy nejen samotné předměty, ale i činnost jako obrana proti depresi a zoufalství. NO-MAD-DESIGN je založen na kutilské práci s lokálně dostupnými materiály. Prioritou je nízká, nejlépe nulová finanční investice, zatímco čas potřebný k realizaci není omezen.  Motivuje k soběstačnosti, rozvíjí rukodělné schopnosti a podněcuje v lidech kreativitu a hrdost na to, čeho jsou schopni v provizorních podmínkách dosáhnout.

Najdete zde také příklady různých praktických předmětů vyrobených z odpadu, které jsme společně s Michalem Cihlářem zdokumentovali na našich cestách a které mě inspirují.

PalletBottleCabin – DŮM Z PALET A PETLAHVÍ

Tento dům je určen především pro lidi, kteří jsou nuceni přežít v uprchlických táborech nebo v jejich okolí v miniaturních stanech nebo v improvizovaných přístřešcích vyrobených z plachet a igelitů. Mým cílem je zlepšit tepelné podmínky dočasného bydlení, poskytnout obyvatelům trochu více soukromí a pocit vlastního domova. Díky použití dopravních palet (nestandardních, nevratných, které se povalují jako odpad kolem staveniště) je tento typ domu vhodný pro tábory v blízkosti průmyslových zón. Na výstavbě domu se může podílet celá rodina, sousedé nebo přátelé a sdílet radost ze společné práce.

Rozměry domu vycházejí z formátu palety 120 x 80 cm. Základní typ má půdorys 2 x 3 palet a poskytuje obytnou plochu 8 m2. Tento modul lze dále upravovat, přestavovat a zvětšovat podle možností a potřeb. Například při použití střešní latě o délce 5 m lze dům v zadní části rozšířit o venkovní přístřešek (umývárna, úložiště atd.)

Všude v táborech je přebytek plastových lahví, protože sběr odpadu funguje jen částečně. Na stavbu tohoto základního typu domu je třeba jich použít asi 800 kusů (o ty se zároveň tábor vyčistí). Lahve jsou naplněny pískem nebo suchou zeminou, což zajišťuje stabilitu domu, izolaci a akumulaci tepla.

Veronika Richterová PalletBottleCabin-konstrukce z 20 palet

Veronika Richterová PalletBottleCabin-palety vyplněné pet lahvemi nastojato

Veronika Richterová PalletBottleCabin-utěsňování škvír mezi lahvemi

 

Veronika Richterová PalletBottleCabin-izolace střechy

 

 

 

 

 

RugRagLoom-PALETOVÝ TKALCOVSKÝ STAV

Tento prototyp tkalcovského stavu z přepravní palety jsem nazvala RAG-RUG-LOOM 1. V táborech bude sloužit především ke tkaní koberečků-hadráků z obnošeného oblečení. Z měkčích materiálů se na něm dají zhotovit také přikrývky. Maximální velikost hotových výrobků je cca 100×70 cm (vnitřní rozměr palety), ty se podle potřeby mohou sešívat k sobě. Tuto jednoduchou verzi je možné dál vylepšovat tak, aby se mohly tkát i delší kusy vcelku. Vzorek, který jsem utkala má osnovu z natrhaného prostěradla a útek ze starého froté ručníku.

Tkaní koberců je tradičně ženská záležitost, ale zde se dobře uplatní schopnosti všech členů rodiny: výroba stavu je činnost pro muže a na přípravě materiálu, stříhání a trhání vysloužilého textilu se mohou podílet všichni ostatní, včetně dětí.

Veronika Richterová-tkaní koberce na RagRugLoom I.

Veronika Richterová RagRugLoom I.- útek z vyřazeného textilu

Veronika Richterová RagRugLoom I.-konstrukce stavu z jediné palety

Veronika Richterová RagRugLoom I.-útek z natrhaných proužků starého prostěradla

 

 

 

 

 

 

 

 

SOUKROMÁ ZAHRÁDKA

MinNa minimální ploše lze ze dvou spojených palet vytvořit miniaturní zahrádku. Ta poskytuje jednak kýžený kousek soukromí za zelenou zástěnou a zároveň přísun čerstvé zeleniny. Na poličkách ve třech patrech nad sebou rostou v samozavlažovacích květináčích z pet lahví saláty, jejichž listy lze sklízet postupně tak, jak dorůstají. Výhodou je maximální využití malého množství půdy i vody, stejně jako možnost v případě potřeby zahrádku kamkoli přemístit. Tento modul se dá libovolně nastavovat, takže na větší ploše může vzniknout i jedlý parčík nebo zahradní labyrint.

Veronika Richterová SOUKROMÁ ZAHRÁDKA Z PALET A PET LAHVÍ 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOMÁDSKÉ ROSTLINY

Pěstování v nádobách je nenáročné na množství půdy a samozavlažovací princip výrazně šetří vodu potřebnou na zalévání. Malý květináč lze snadno vyrobit z pet lahve a knotu (proužku bavlněné látky). Na stejném principu ve větších nádobách dobře prosperují i velké rostliny jako papriky, dýně nebo rajčata. Velké květináče mají po stranách ucha z nákupních tašek, aby se daly snadno přenést v případě potřeby na jiné stanoviště.

Veronika Richterová NOMÁDSKÉ ROSTLINY 2020