Menu
encs

NO-MAD-DESIGN si klade za cíl zlepšit život těm, kteří se ocitli v nouzi. Primárně je určen lidem, kteří jsou nuceni přežívat s minimálními prostředky v otřesných podmínkách uprchlických táborů. Vize lowcostového designu vychází z mých zkušeností z dlouholeté sochařské práce s odpadovými materiály, které nyní využívám i k vymýšlení různých předmětů pro praktický život. Těm, kteří se stali nomády z donucení může pomoci řešit některé každodenní problémy a zároveň přinést smysluplnou náplň a rozptýlení v monotónních a stresujících dnech, týdnech a měsících strávených čekáním na azyl. Jsou to tedy nejen samotné předměty, ale i činnost jako obrana proti depresi a zoufalství. NO-MAD-DESIGN je založen na kutilské práci s lokálně dostupnými materiály. Prioritou je nízká, nejlépe nulová finanční investice, zatímco čas potřebný k realizaci není omezen.  Motivuje k soběstačnosti, rozvíjí rukodělné schopnosti a podněcuje v lidech kreativitu a hrdost na to, čeho jsou schopni v provizorních podmínkách dosáhnout.

 

PalletBottleCabin – DŮM Z PALET A PETLAHVÍ

Tento dům je určen především pro lidi, kteří jsou nuceni přežít v uprchlických táborech nebo v jejich okolí v miniaturních stanech nebo v improvizovaných přístřešcích vyrobených z plachet a igelitů. Mým cílem je zlepšit tepelné podmínky dočasného bydlení, poskytnout obyvatelům trochu více soukromí a pocit vlastního domova. Díky použití dopravních palet (nestandardních, nevratných, které se povalují jako odpad kolem staveniště) je tento typ domu vhodný pro tábory v blízkosti průmyslových zón. Na výstavbě domu se může podílet celá rodina, sousedé nebo přátelé a sdílet radost ze společné práce.

Rozměry domu vycházejí z formátu palety 120 x 80 cm. Základní typ má půdorys 2 x 3 palet a poskytuje obytnou plochu 8 m2. Tento modul lze dále upravovat, přestavovat a zvětšovat podle možností a potřeb. Například při použití střešní latě o délce 5 m lze dům v zadní části rozšířit o venkovní přístřešek (umývárna, úložiště atd.)

Všude v táborech je přebytek plastových lahví, protože sběr odpadu funguje jen částečně. Na stavbu tohoto základního typu domu je třeba jich použít asi 800 kusů (o ty se zároveň tábor vyčistí). Lahve jsou naplněny pískem nebo suchou zeminou, což zajišťuje stabilitu domu, izolaci a akumulaci tepla.

RugRagLoom –  TKALCOVSKÝ STAV Z PALETY

Tento prototyp tkalcovského stavu z přepravní palety jsem nazvala RAG-RUG-LOOM 1. V táborech bude sloužit především ke tkaní koberečků-hadráků z obnošeného oblečení. Z měkčích materiálů se na něm dají zhotovit také přikrývky. Maximální velikost hotových výrobků je cca 100×70 cm (vnitřní rozměr palety), ty se podle potřeby mohou sešívat k sobě. Tuto jednoduchou verzi je možné dál vylepšovat tak, aby se mohly tkát i delší kusy vcelku. Vzorek, který jsem utkala má osnovu z natrhaného prostěradla a útek ze starého froté ručníku.

Tkaní koberců je tradičně ženská záležitost, ale zde se dobře uplatní schopnosti všech členů rodiny: výroba stavu je činnost pro muže a na přípravě materiálu, stříhání a trhání vysloužilého textilu se mohou podílet všichni ostatní, včetně dětí.

SOUKROMÁ PALETOVÁ ZAHRÁDKA

Na minimální ploše lze ze dvou spojených palet vytvořit miniaturní zahrádku. Ta poskytuje jednak kýžený kousek soukromí za zelenou zástěnou a zároveň přísun čerstvé zeleniny. Na poličkách ve třech patrech nad sebou rostou v samozavlažovacích květináčích z pet lahví saláty, jejichž listy lze sklízet postupně tak, jak dorůstají. Výhodou je maximální využití malého množství půdy i vody, stejně jako možnost v případě potřeby zahrádku kamkoli přemístit. Tento modul se dá libovolně nastavovat, takže na větší ploše může vzniknout i jedlý parčík nebo zahradní labyrint.

 

NOMÁDSKÉ ROSTLINY

NOMÁDSKÉ ROSTLINY, květen 2020NOMÁDSKÉ ROSTLINY, srpen 2020

Pěstování v nádobách je nenáročné na množství půdy a samozavlažovací princip výrazně šetří vodu potřebnou na zalévání. Malý květináč lze snadno vyrobit z pet lahve a knotu (proužku bavlněné látky). Na stejném principu ve větších nádobách dobře prosperují i velké rostliny jako papriky, dýně nebo rajčata. Velké květináče mají po stranách ucha z nákupních tašek, aby se daly snadno přenést v případě potřeby na jiné stanoviště.

 

UNIVERZÁLNÍ KAMÍNKA

Princip vertikálního hoření v izolovaném komínu je dobře známý od pradávna a dodnes hojně využívaný ke stavbě vysoce účinných kuchyňských kamen, například v Indii. Tzv. raketová kamínka jsou jednoduchá a dobře slouží i třeba zálesákům. Zejména v USA je ke koupi množství různých modelů, včetně skládacích. Velkou výhodou tohoto typu kamen je téměř dokonalé spalování, takže spotřebují mnohem méně paliva, vyprodukují minimum kouře a skoro žádný popel. Lze v nich topit i jen drobnými zbytky dřeva (např. dřevěné bedničky od zeleniny), větvičkami a šiškami. Proto se mohou výborně uplatnit v podmínkách uprchlických táborů, kde je paliva nedostatek. Ve výsledku tak mohou pomoci částečně ochránit i okolní porosty.

Tato kamínka lze jednoduše vyrobit z odpadového materiálu-z plechovek od konzerv všech velikostí. Výroba je jednoduchá, takže jí zvládne každý. Navíc vyžaduje jen základní nářadí, které si mohou lidé mezi sebou půjčovat: kleště, kladivo, šroubovák, nůžky na plech, sekáč a děrovač. Základem je vnitřní komínek ze dvou kolmo k sobě sesazených plechovek, umístěný ve větší vnější plechovce. Vnitřek je izolován dřevěným popelem.

V mém pojetí mohou tato kamna fungovat jako stavebnice, přidáním dalších nástavců je lze proměnit na pícku, pec na pizzu, ohřívadlo. Mohou tak snadno posloužit k více účelům.

 

PÍCKA Z BARELU

Pícka funguje jako nástavec na kamínka. Je vytvořená z malého barelu, do něhož je vsunuta další kulatá plechovka. Horký vzduch z kamen tak prochází mezi stěnami plechovek a zahřívá vnitřní prostor, poté je vyveden malým kouřovodem ven. Pícka je opatřena vysunovacím roštem, na který se vkládá maso nebo jiné potraviny. Na stejném principu je možno vyrobit z velkého barelu i velkokapacitní pec.

 

PEC NA PIZZU

Pizza je obecně oblíbený pokrm a pokud ji máte kde upéct, jedná se o poměrně levné jídlo. Základní suroviny-mouka, rajčata a bílý sýr patří v Řecku k nejběžnějším potravinám. Důležité je použití kvasnic, to může obecně rozšířit možnosti táborového jídelníčku, který je založen zejména na mouce, jako nejlevnější potravině. Kvasnice jsou mimo jiné vítaným zdrojem vitaminu B.

Pec na pizzu funguje opět jako nástavec na kamna. V barelu je podélně vyříznut dlouhý otvor a do něj je vsunuta dlaždice nebo střešní taška o něco užší, než je průměr barelu. Zadní část se opírá o pevný drát. Za dlaždicí tak zůstává úzká štěrbina, kterou horký vzduch stoupá zpomaleně vzhůru a ohřívá rovnoměrně i horní prostor. Poté odchází ven malým kouřovodem. Při rozpálené dlaždici je upečení pizzy dílem několika minut. Pizza má příjemnou autentickou chuť podobně jako pizza z kamenné pece. Do otvoru se vkládá pomocí prkénka, použití pečícího papír usnadní zároveň přípravu, manipulaci i servírování v polních podmínkách.

 

OHŘÍVADLA

Ohřívadla mají za úkol využít co nejlépe teplo z kamen k zahřátí vzduchu ve stanu nebo přístřešku. Mají napojení na kouřovod, kterým je i minimální dým odváděn mimo obytný prostor. Jsou vyrobena z množství tenkých nápojových plechovek tak, aby se teplo přenášelo na co největší plochu. Systémem vertikálních trubiček stoupá ohřátý vzduch vzhůru podobně jako u radiátoru. Výhodou nápojových plechovek je jejich výborná tepelná vodivost a také snadná dostupnost v separovaném i běžném pouličním odpadu. Dají se lehce stříhat pomocí obyčejných nůžek a řezáku a spojovat navlékáním na drát jako korálky. Výroba ohřívadel je tak vhodná i pro ženy a děti.

plechovka od oleje je prošpikovaná trubkami z nápojových plechovek

 

VELKÁ RODINNÁ KAMNA S PŘÍSLUŠENSTVÍM

K výrobě těchto výkonných kamen jsou použity velké hranaté plechovky od oliv, oleje a sýru, které lze získat zdarma od prodejců na tržištích nebo v restauracích. Jejich vnitřek je celý vyplněn izolací (dřevěným popelem). Díky tomu jsou poměrně těžká (pro snadnou manipulaci mají po stranách ucha ze silného drátu) a velmi stabilní, takže se na ně dá bezpečně postavit i objemný hrnec nebo přidávat další příslušenství.

1) Hrnec z plechovky opatřené dutými uchy slouží k ohřevu až 15 litrů vody.

2) Nízký pařák s děrovaným dnem a víkem je vhodný na přípravu kuskusu, více pařáků lze libovolně vršit na sebe, například pro přípravu zeleniny nebo pařených knedlíků.

3) Po skončení vaření se v zimě v interiéru na kamna nasadí ohřívalo s kouřovodem. Horký vzduch proudící vnitřkem plechovky zahřívá trubky vyrobené z nápojových plechovek a distribuuje tak teplo do všech stran.

montáž kouřovodu z plechovek od kosmetiky

 

BEBA SET

Plechovky od sušeného kojeneckého mléka se často vyskytují v táborech jako pozůstatek humanitární pomoci. Jejich velikost bývá standardizovaná a je dostatečná pro potřeby jednotlivce nebo páru. Drobná kamínka z nich vyrobená jsou natolik lehká a skladná, že mohou dobře posloužit i na ulici lidem bez domova. Stavebnice sestává z hrnce, pařáku-cedníku, konvičky na čaj a pokličky.

 

 

CHLUPATÁ LEDNIČKA

Hledala jsem způsob, jak uchovat potraviny v letním horku v podmínkách uprchlických táborů všude tam, kde není k dispozici elektřina. Inspirovala jsem se „ledničkami“, které se staví v Indii nebo v Africe a chladí se systémem odpařování vody. K výrobě chlupaté ledničky stačí stará deka a ručník, jehla a silná nit, plastová bedýnka (od zeleniny) a cca 40 litů písku. Podélně složená deka je prošitá do pruhů, vzniklé kapsy se naplní pískem, takže deka sama stojí kolem bedničky. Celé se to proleje vodou, přikryje mokrým ručníkem a zastíní. Opakovaným měření jsem zjistila, že teplota uvnitř klesne minimálně o 7°C, např. dopoledne je na slunci 33°C, ve stínu 26°C a v ledničce 19°C, odpoledne 36-28-20°C. Díky ledničce je možné jídlo konzumovat déle, což výrazně pomůže zejména tam, kde není v blízkosti možnost pravidelného nákupu.